Registruotis konsultacijai

Naudinga žinoti

Ar Jums reikia tiesintis dantis ir taisyti netaisyklingą sąkandį?

Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje žmonių, turinčių kreivus dantis ar netaisyklingą sąkandį, skaičius yra didžiulis. Mūsų šalyje ortodontinių problemų turi maždaug 70 proc. gyventojų. Dantų susigrūdimas, kreivi dantys, tarpai tarp dantų arba netaisyklingai išdygę dantys – tai tik kelios ortodontinės problemos, dėl kurių žmonės dažnai gėdijasi ir vengia šypsotis. Statistiškai apie 40 proc. ortodontinių problemų yra susijusios su bloga kramtomąja funkcija ir netaisyklingu sąkandžiu, kuris gali sukelti skausmus kramtymo metu, dantų dilimą, o ateityje – net ir žymiai didesnius ortodontinių komplikacijų padarinius. Dėl šios priežasties laiku pradėti ortodontinį gydymą yra ypač svarbu.

Ortodontinio gydymo metu vaikams ir suaugusiems koreguojama netaisyklinga dantų padėtis bei gydomas sąkandis, kitaip tariant, dantys yra tiesinami ir atstatomi į taisyklingą poziciją. Vienas pažangiausių ir moderniausių ortodontinio gydymo ir dantų tiesinimo metodų – gydymas skaidriomis dantų tiesinimo kapomis. Šis metodas leidžia atstatyti netaisyklingą sąkandį bei išspręsti netaisyklingos dantų padėties (susigrūdę, kreivi, pasisukę dantys) problemas nematomu, patogiu ir komfortišku būdu.

Svarbu paminėti, jog ortodontinis gydymas nėra skirtams tik vaikams. Ortodontinį gydymą galima ir reikia taikyti tiek vaikams, tiek ir suaugusiems, kurie turi kreivus dantis ir dėl to patiria sveikatos sutrikimų arba yra nepatenkinti savo šypsena.

Kokios priežastys gali lemti netaisyklingą dantų padėtį ar sąkandį? 

Didelė visuomenės dalis aplaidžiai žiūri į pieninių dantų reikšmę ir jų gydymą ankstyvame amžiuje. Negydant pieninių dantų ir per anksti jų netekus didėja ortodontinių anomalijų rizika. Uždegiminiai procesai apie pieninius dantis paveikia nuolatinių dantų užuomazgas, todėl tai gali sutrikdyti jų augimą. Didelės reikšmės turi ir ankstyvas pieninių dantų netekimas, kuris taip pat gali sutrikdyti taisyklingą žandikaulių augimą.

Kita priežastis, lemianti ortodontines problemas, yra netaisyklinga liežuvio padėtis arba funkcija (netaisyklingas rijimas). Be to, jeigu vaikas ilgą laiką kvėpuoja pro burną, jo veido kaulai negali vystytis taip, kaip turėtų, todėl sutrinka apatinio žandikaulio augimas, viršutinis žandikaulis siaurėja, taigi vystosi netaisyklingas sąkandis. 

Kodėl reikia gydyti netaisyklingą dantų padėtį ar netaisyklingą sąkandį?

Netaisyklingą sąkandį turinčio asmens kramtomiesiems raumenims tenka papildomas krūvis, dėl ko dyla žandikaulio sąnariai, gali varginti galvos, pečių, nugaros srities, kaklo raumenų skausmai. Kai viršutiniai dantys netolygiai sueina su apatiniais, dyla dantų kauburai, dantys pernelyg greitai dėvisi. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui esant atviram sąkandžiui (kai sukandus lieka tarpas tarp priekinių dantų), lūpos ramybės būsenoje būna praviros, joms sučiaupti reikia pastangų. Pacientai, kuriems susikanda tik galiniai dantys, turi polinkį knarkimui, jiems sudėtinga kramtyti maistą. Pritaikius ortodontinį gydymą sukuriamas vientisas ir taisyklingas dantų lankas, sąkandis tampa tolygus, dantys išsitiesina, o raumenų įtampa sumažėja. 

Norėdami tiksliai nustatyti, ar šiuo metu Jūsų dantų padėtis ir sąkandis yra taisyklingi, apsilankykite pas gydytoją ortodontą, kuris pirminės konsultacijos metu ištirs Jūsų burnos situaciją, diagnozuos ortodontinę būklę ir, jei reikia, rekomenduos gydymą. Nėra jokio pagrindo nerimauti, jog ortodontinis gydymas gali būti atliekamas tik tradiciniu metodu, t.y. metalinių breketų, dėl kurių dauguma žmonių apskritai atsisako gydymo, pagalba. Šiuo metu ortodontai gali pasiūlyti itin modernų ir beveik nematomą dantų tiesinimo būdą – skaidrias dantų tiesinimo kapas, tinkančias tiek vaikams, kuriems jau išdygę nuolatiniai dantys, tiek ir suaugusiems.